מיאזאקי על DVD

עסקת ההפצה בין חברת טוקומה (המחזיקה בבעלותה את סטודיו ג'יבלי) ובין אולפני דיסני, שהסדירה לראשונה את הפצת סרטי האולפן במערב, נחתמה ב-1997. ההפצה התקדמה באיטיות, אך בשנה האחרונה קיבלה זריקת עידוד בעקבות הזכיה באוסקר של "המסע המופלא", וכיום ניתן להשיג את כל סרטיו של מיאזאקי על גבי DVD. עמוד זה מכיל ביקורת על איכות הוצאת כל אחד מהסרטים הללו ב-DVD, ויעודכן גם באופן שוטף על הוצאה עתידית של סרטים נוספים. הבהרה: הביקורת מתייחסת לאיכות הוצאת ה-DVD, ולא לסרטים עצמם!

 

לופן השלישי: טירתו של קליוסטרו

 

סרטו הראשון באורך מלא של מיאזאקי הוא הסרט היחיד שאינו כלול בעסקת ההפצה דיסני-טוקומה, מאחר וג'יבלי אינם מחזיקים בזכויות עליו. חברת Manga Entertainment רכשה את הזכויות להפצה שלו על גבי וידאו ו-DVD בארה"ב. הסרט ניתן לרכישה על גבי דיסק DVD המכיל גם דיבוב אנגלי וגם את פס הקול המקורי, או בקלטת וידאו המכילה את הדיבוב האנגלי. אין על הדיסק תוספות כלשהן מלבד הסרט עצמו. הדיבוב סביר, וכך גם איכות התמונה והסאונד - אין שום דבר רע שאפשר להגיד על הדיסק, אבל גם אין שום דבר מרשים מדי. בהתחשב בעובדה שזהו סרטו הראשון של מיאזאקי - אפשר היה לצפות להוצאה נוצצת יותר.

 

ציון: * * (מתוך 5).

 

המצודה בשחקים

 

לאחר תקופה ארוכה למדי בה הסרט שכב במחסני דיסני, הוא יצא בשנה שעברה, סוף-סוף, למכירה על גבי דיסק DVD, המכיל את הדיבוב המקורי עם כתוביות, ועל גבי קלטת וידאו המכילה את הדיבוב האנגלי בלבד. על הדיסק ניתן למצוא גם סרט תיעודי קצר על הפקת הדיבוב האנגלי, ואת כל הסטורי-בורד של הסרט (בליווי פסקול). למרבה הצער, הדיבוב האנגלי (בכיכובם של ג'יימס ואן דר-ביק, אנה פאקווין ומארק האמיל) הוא מאוד מאכזב (בעיקר בהתחשב בעובדה שהוא הוקלט על ידי אותו צוות שאחראי גם ל-"קיקי" המצוין), איכות התמונה סבירה מינוס, והסאונד בסדר. אפשר היה לצפות להרבה יותר, בהתחשב בכמות הזמן לה חיכו המעריצים לסרט הזה.

 

ציון: * * (מתוך 5).

 

שירות המשלוחים של קיקי

 

זהו הסרט הראשון שהופץ במסגרת עסקת דיסני-טוקומה. הוא הופץ במקור על שתי קלטות וידאו - אחת מכילה את הדיבוב האנגלי, השניה מכילה את הדיבוב היפאני עם כתוביות (הראשונה עדיין ניתנת לרכישה, השניה כבר לא). בשנה האחרונה יצאה גם מהדורת ה-DVD שלו. בדומה ל-"המצודה בשחקים", הבונוסים הם סרט תיעודי על הפקת הדיבוב וסטורי-בורד של כל הסרט. אך בניגוד ל-"המצודה בשחקים" ההקפדה על איכות הדיסק היתה גבוהה מאוד - איכות התמונה והסאונד מרשימים (והסרט הזה הוא באמת חגיגה לעיניים ולאוזניים), והדיבוב - בכיכובם של קירסטן דאנסט, ג'נין גארופאלו ופיל הארטמן - משובח, ואף עולה על המקור. כדאי!

 

ציון: * * * (מתוך 5).

 

הנסיכה מונונוקי

 

הפעם הראשונה בה הופץ סרט של מיאזאקי בבתי הקולנוע בארה"ב, לא בהצלחה גדולה מדי. דיסני העבירו את הטיפול בהפצה למירמאקס, שלא ממש ידעו איך לטפל בסרט הזה - ולצד גלריה מרשימה של כוכבים בצוות הדיבוב והתרגום ישנן אי-אילו נפילות בתחום. עיבוד הטקסט של כותב הקומיקס ניל גיימן מחטיא, לעיתים, את המקור, והדיבוב מכיל כמה הופעות מרשימות (של ג'יליאן אנדרסון בתפקיד מורו, למשל) לצד כמה קולות בלתי נסבלים (במיוחד קלייר דיינס בתפקיד סאן). הדיסק עצמו מכיל סרט תיעודי (עלוב למדי) על הפקת הדיבוב האנגלי, טריילר להפצת הסרט בארה"ב ו... זהו. הסרט כולל את פס הקול האנגלי, היפאני, וכתוביות (מבוססות על הדיבוב או על הטקסט המקורי). התמונה והסאונד באיכות מצוינת. שימו לב: ההוצאה הבריטית של הדיסק (אזור 2) אינה מכילה כתוביות תרגום המבוססות על הטקסט המקורי, ולכן עדיף לקנות את ההוצאה האמריקאית (אזור 1).

 

ציון: * * * (מתוך 5).

 

המסע המופלא

 

בעקבות הזכיה באוסקר, מהדורת ה-DVD של הסרט הזה היא הטובה והמושקעת ביותר. הדיסק מכיל את כל הבונוסים שהוזכרו בדיסקים הקודמים (סרט על הפקת הדיבוב, סטורי-בורד, טריילרים) וגם סרט תיעודי מרתק על הפקת הסרט ביפאן. התמונה והסאונד נהדרים, וגם הדיבוב האנגלי (קיים על הדיסק בנוסף לדיבוב המקורי) בכיכובם של דביי צ'ייס, סוזן איגן ודייויד אוגדן סטיירס הוא נפלא - כנראה הדיבוב הטוב ביותר שניתן עד היום לסרט של מיאזאקי. חובה!

 

ציון * * * * (מתוך 5).

 

 

החזיר האדום

 

 כולל דיבוב אנגלי בכיכובם של מייקל קיטון, קארי אלווס וסוזן איגן. הדיבוב מצוין - צוות השחקנים וגם התסריט המעובד נשמעים (בהתאם לאופי הסרט) בוגרים ורציניים יותר, וניכר כי הושקעו כאן המון מחשבה ועבודה. הדיסק מכיל גם את הדיבוב המקורי, הסטורי-בורד, אבל יתר מחלקת הבונוסים מאכזבת - רק ראיון קצרצר (שלוש דקות!) עם טושיו סוזוקי. חבל: בונוסים קצת יותר מכובדים היו מעלים את רמת הדיסק מ-"טוב" ל-"מצוין".

 

ציון: * * * (מתוך 5).

 

נאוסיקה מעמק הרוח 

 

כן, אחרי עשר שנים של המתנה בלתי-נסבלת, סוף-סוף גם הסרט הזה זמין לקהל המערבי, בהוצאה שעושה הרבה כבוד למקור. הדיבוב אנגלי בכיכובם של אומה ת'ורמן, פאטריק סטיוארט, כריס סרנדון  ואליסון לוהמן ("אנשי המזימות") בתפקיד הראשי נפלא, וניצב לצד זה של "קיקי" ו-"המסע המופלא" כאחד הדיבובים המשובחים ביותר שניתנו לסרט של מיאזאקי. הדיסק מכיל גם את הדיבוב המקורי, כל הסטורי-בורד לסרט על דיסק נפרד, וסרט תיעודי קצר ומקסים - "לידתו של סטודיו ג'יבלי". לרוץ לקנות!

 

ציון: * * * * (מתוך 5).

 

 

שכני טוטורו -  יצא בבליווי דיבוב אנגלי בכיכובם של טים דיילי ("סופרמן: הסדרה המצויירת") ודקוטה פאנינג (ביקורת והתרשמות - כשיזדמן לי לבחון את הדיסק).

r

 

הטירה הנעה - יצא בליווי דיבוב אנגלי של כריסטיאן בייל, ג'ין סימונס ולורן באקול (ביקורת והתרשמות - כשיזדמן לי לבחון את הדיסק.