מוזיאון סטודיו ג'יבלי

מאז פתיחתו של מוזיאון סטודיו ג'יבלי בשנת 2001, המקום הפך ליעד עליה-לרגל של ממש עבור מעריציו של מיאזאקי ושל סרטי האולפן אותו הוא הקים. המוזיאון מושך אליו מבקרים רבים, בכל ימות השנה, מיפן עצמה ומרחבי העולם.

המידע המצוי כאן נועד לעזור לכל מי שמתכנן טיול ליפן, ומעוניין לשלב בו גם ביקור במוזיאון.

 

אז מה בעצם יש במוזיאון?

 

מוזיאון סטודיו ג'יבלי מכיל שתי תערוכות קבועות המוקדשות לאנימציה, בדגש על הסרטים שנוצרו סטודיו ג'יבלי. הוא מארח גם תערוכות מתחלפות המוקדשות לנושאים שונים, קיים בו אולם קולנוע המציג סרטים קצרים, חנות ספרים וחנות מזכרות.

 

מה אפשר לראות בשתי התערוכות הקבועות?

 

התערוכה הקבועה הראשונה במוזיאון, "ראשיתה של התנועה" מוקדשת לאנימציה טרום-קולנועית, ומדגימה את השימוש במתקני-אנימציה שקדמו להמצאת מקרנת הקולנוע בעזרת דמויות מתוך סרטי  סטודיו ג'יבלי. בתערוכה הזאת ניתן לחזות באחד המייצגים המרשימים ביותר במוזיאון כולו: גלגל מסתובב המכיל דגמים תלת-מימדיים של גיבורות "טוטורו". כשהמתקן מופעל, נוצרת אשליה מרהיבה של תנועה, המציגה את הגיבורות כאשר הן משחקות ביחד עם טוטורו. התערוכה הקבועה השניה, "המקום בו נולד סרט", מציגה את השלבים בעשיית סרט אנימציה, כאשר כל חדר בתערוכה מוקדש לשלב אחר של העבודה והדוגמאות השונות המצויות בו לקוחות (שוב) מהסרטים של האולפן.

 

מה אפשר לראות בתערוכות המתחלפות?

 

התערוכות המתחלפות מוקדשות למגוון רחב של נושאים - סרטים של סטודיו ג'יבלי ("המסע המופלא" ו-"פוניו" הם בין הסרטים שזכו עד כה לתערוכה משלהם), הפקות בהן היו מעורבים אנשי האולפן לפני הקמתו (כגון סדרת הטלוויזיה "היידי בת ההרים" וסרטי "פנדה וגור הפנדה"), הפקות אנימציה של אולפנים ואנימטורים ידועים (תערוכות במוזיאון הוקדשו לסרטי פיקסאר, אארדמן, והאנימטור הרוסי יורי נורשטיין), הפקות אנימציה ידועות שהשפיעו על מיאזאקי במהלך הקריירה שלו (כאשר ביקרתי במוזיאון, הוקדשה אחת התערוכות המתחלפות בו לעיבוד האנימציה של "חוות החיות" בבימוי צמד האנימטורים הבריטים האלאס ובאצ'לור), ונושאים שאינם קשורים לאנימציה (תערוכה נוספת שהזדמן לי לראות במוזיאון נועדה להציג שלל יצירות ממוזיאון הלובר לקהל צעיר). שימו לב: ככל הידוע לי, הטקסט המלווה את התערוכות המתחלפות במוזיאון הוא ביפנית בלבד.

 

מה אפשר לראות באולם הקולנוע?

 

אולם הקולנוע של המוזיאון מציג סרטים קצרים אותם ביים מיאזאקי במיוחד עבורו. נכון לכרגע, אין תכניות למכור את הסרטים האלה בפורמט ביתי, וניתן לראות אותם במוזיאון בלבד. מדי פעם, בדרך כלל בהתאם לתערוכה המוקדשת לנושא, מוצגים באולם גם סרטים קצרים של אולפני אנימציה אחרים (פיקסאר, אארדמן ואנימציה רוסית). אם אתם רוצים להיות בטוחים שבמהלך הביקור המתוכנן שלכם מוקרן סרט של מיאזאקי, אתם יכולים לבדוק את האתר הרשמי של המוזיאון, המכיל לו"ז הקרנות.

 

האם זה נכון שבין הסרטים המוקרנים במוזיאון ישנו גם סרט המשך ל-"טוטורו"?

 

בערך. "מיי ואוטובוס החתלתול" הוא אחד הסרטים המוקרנים במוזיאון, והוא אכן עוסק בדמותה של מיי מ-"טוטורו". הסרט אינו בדיוק "סרט המשך" - הוא מתרחש בזמן העלילה של "טוטורו". ניתן לקרוא עליו ביקורת שלי כאן. אם הזדמן לכם לבקר במוזיאון ולראות סרטים נוספים, אתם מוזמנים לכתוב אלי ולספר לי - אני אשמח לפרסם את ההתרשמות שלכם מהם.

 

מה אפשר לקנות בחנויות במוזיאון?

 

חנות הספרים של המוזיאון מציגה שלל פרסומים הקשורים לאנימציה - יפנית ועולמית. בין היתר, ניתן לקנות שם ספר המתאר את הקמת המוזיאון, ועלון של המוזיאון - שניהם באנגלית - שאינם זמינים לרכישה בשום מקום אחר, כמו גם ספרונים המוקדשים לסרטים המוקרנים במוזיאון (ביפנית). בחנות המזכרות ניתן לרכוש שלל מוצרים נלווים המבוססים על המוזיאון וסרטי סטודיו ג'יבלי - בין היתר תקליטורים עם פסקול הסרטים המוקרנים במוזיאון, ותקליטורי DVD המכילים סרטי תעודה אודות האולפן, המכילים גם תרגום אנגלי  (שימו לב: הסרטים האלה זמינים לרכישה גם מחוץ למוזיאון).

 

היכן נמצא המוזיאון? איך מגיעים אליו?

 

מוזיאון סטודיו ג'יבלי נמצא בעיירה מיטאקה, שהיא אחד מפרברי טוקיו. הנסיעה לתחנת הרכבת של מיטאקה ממרבית תחנות הרכבת של טוקיו היא קצרה וזולה למדי. המוזיאון מצוי במרחק של כקילומטר מהתחנה, וישנם אוטובוסים (מעוצבים בדמותו של טוטורו) שיוצאים מתחנת הרכבת לעבר המוזיאון ובחזרה מדי 10 דקות.

 

האם המוזיאון נגיש לנכים?

 

כן, במוזיאון ישנם הסדרי נגישות גם לנכים.

 

מתי המוזיאון פתוח?

 

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע מלבד ימי שלישי, בין 10:00 ל-18:00. במהלך השנה, המוזיאון נסגר לתקופות מסוימות לצרכי חופשות של העובדים ותחזוקה שוטפת. באתר המוזיאון  ניתן למצוא מידע בנושא.

 

האם ניתן לרכוש כרטיסים במוזיאון עצמו?

 

לא - כרטיסים למוזיאון אינם ניתנים לרכישה במוזיאון עצמו, וצריך לקנות אותם מראש. מבקרים זרים יכולים להזמין כרטיס מראש דרך אחת מסוכנויות הנסיעות המופיעות באתר המוזיאון. אני יכול לדווח כי ההזמנה שלי, דרך הסוכנות הבריטית, הגיעה אלי בדואר כעבור שבוע ללא בעיות. שימו לב: ההזמנה אישית, והיא תקפה רק לתאריך אותו ציינתם, וכדי לממש אותה (לקבל עבורה את הכרטיס) תצטרכו להציג אישור שלה (אותו קיבלתם בדואר) ביחד עם הדרכון שלכם בכניסה למוזיאון.

 

האם ניתן לרכוש כרטיסים ביפן, ולא דרך סוכנויות הנסיעות?

 

כן - אבל רצוי מאוד לבצע את ההזמנה דרך אחת הסוכנויות בכל-זאת. קניית כרטיסים למוזיאון בתוך יפן מתבצעת דרך רשת חנויות הסופרמרקט "Lawson" הפזורות ברחבי המדינה. לא תתקשו לאתר חנות כזו, אבל מוזיאון ג'יבלי הוא מקום מאוד פופולארי, ואם אתם מבקרים ביפן לתקופה קצרה (למשל, לטווח זמן של שבועיים-שלושה) - יתכן מצב שבו לא יהיו כרטיסים זמינים למוזיאון במהלך תקופת הביקור שלכם. בנוסף, רכישת כרטיס דרך המכונות האוטומטיות בחנויות היא פרוצדורה מסובכת למדי, ולמרות שהמוכרים ישמחו לעזור לכם, סביר שרובם אינם דוברי אנגלית. בקיצור, חסכו מעצמכם כאבי-ראש מיותרים, והזמינו את הכרטיסים דרך אחת הסוכנויות.

 

כמה פעמים ניתן לצפות בסרטים המוצגים במוזיאון במהלך הביקור?

 

פעם אחת בלבד - ביחד עם הכרטיס למוזיאון, תקבלו גם כרטיס להקרנה באולם הקולנוע. הכרטיס מוחתם עם כניסתכם לאולם, ולא תוכלו להכנס בעזרתו שוב לאולם במהלך הביקור. שימו לב: האולם מכיל מספר מוגבל של מקומות, ואם לא הספקתם להכנס לפני שכל המקומות נתפסו, יתכן שהסדרנים יציעו לכם להכנס ולצפות בסרט בעמידה או בישיבה על המדרגות. אל תתפתו - חכו להקרנה הבאה (הקרנת סרט באולם מתחילה מדי כל 20 דקות, בערך).

 

האם ניתן לצלם/להצטלם במוזיאון?

 

ישנם רק שני מקומות במוזיאון בהם מותר לצלם ולהצטלם - בתוך מתקן-שעשועים ענקי שנבנה בדמותו של "אוטובוס החתול" מ-"טוטורו" (רק ילדים רשאים לעלות על המתקן) ועל גג המוזיאון, ליד פסל של רובוט ענקי מתוך "המצודה בשחקים". צילום מכל סוג שהוא בכל יתר חלקי המוזיאון אסור. אל תנסו את צוות המוזיאון בנושא, גם אם אתם רואים מבקרים אחרים (ומבקרים מקומיים בכלל זה) מפרים את האיסור בכל-זאת - בואו לא נתרום לדימוי הירוד ממילא של מבקרים ישראלים ביפן.

 

האם ישנם מקומות בהם ניתן לאכול ולשתות במוזיאון?

 

במוזיאון ישנה קפיטריה, שאינני יכול להעיד על טיב האוכל בה מאחר והיא היתה מלאה עד אפס מקום במהלך הביקור שלי. גלידריה קטנה לצד הקפיטריה מציעה גלידה באיכות וטעם סבירים. מחוץ למוזיאון, במקרה שמתחשק לכם לעשות פיקניק, ישנו פארק חביב - אבל שימו לב שמהרגע בו עזבתם את המוזיאון, אינכם יכולים לחזור פנימה.

 

האם ישנם דגשים/המלצות נוספות שכדאי ליישם לפני ביקור במוזיאון?

 

בשל הפופולאריות הרבה של המוזיאון, רצוי להגיע ביום חול שהוא יום עבודה רגיל לחלוטין, ולהגיע מוקדם. הביקור שלי נערך ביום כזה, והקהל - שהורכב מאמהות עם ילדים לפני גיל הגן, אזרחים ותיקים ותיירים - מילא את המסדרונות והאולמות כמעט לגמרי עד סביבות השעה 14:00. חנות המזכרות היא אתר צפוף במיוחד, בכל שעות פתיחת המוזיאון. ההמלצה שלי: פנו לעצמכם את חלקו הראשון של היום - מהבוקר עד אחר-הצהריים (במיוחד אם הנסיעה מתחנת הרכבת הקרובה אליכם לזו של מיטאקה היא נסיעה ארוכה), כדי שיהיה לכם מספיק זמן לטיול במוזיאון. במהלך הביקור, שימו לב שאינכם יוצאים בטעות מתחומי המוזיאון - כאמור, מהרגע שיצאתם, לא תוכלו לחזור שוב פנימה.

 

ושיהיה לכם ביקור מהנה!