הסרט הבא של מיאזאקי

"פוניו על הצוק ליד הים", סרטו העשירי באורך מלא של מיאזאקי, יצא לבתי הקולנוע ביפן לפני שנתיים, ולבתי הקולנוע ביתר העולם בשנה שעברה. הסרט זכה להצלחה קופתית גדולה ביפן (מה שלא מפתיע), להצלחה סבירה גם בארה"ב (מה שקצת יותר מפתיע) אבל להתעלמות באוסקרים (מה שמאוד מפתיע). עכשיו, אחרי שהסרט כבר עושה - בהצלחה יתרה - סיבובים ב-DVD ובבלו-ריי, השאלה המתבקשת היא מה מחכה למיאזאקי בהמשך?

 

מיאזאקי הצהיר על הכוונה שלו לפרוש, כבר עם סיום העבודה על "הנסיכה מונונוקי" - כלומר, לפני 18 שנה. מאז הוא חזר כמה פעמים על ההצהרה הזאת, אבל ביים עוד שלושה סרטים. קצת אחרי סיום העבודה על "הטירה הנעה", הוא הכריז ש-"אנשים במקצוע שלי כנראה לא פורשים", אבל בהתחשב בעובדה שבשנה הבאה מיאזאקי יחגוג את יום הולדתו ה-70, השאלה כמה זמן הוא מתכוון להמשיך, ומי ירש את מקומו בסטודיו ג'יבלי כאשר הוא יחליט שמספיק לו, נראית יותר ויותר רלבנטית.

 

בקיץ הנוכחי, הצופים ביפן קיבלו משהו שדומה לתשובה לשאלה הזאת. מיאזאקי כתב את התסריט לסרט המבוסס על סדרת ספרי הילדים הקלאסית "הלקחנים" של הסופרת הבריטית מרי נורטון, אבל הוא לא ביים את הסרט - על הבימוי הופקד הירומסה יונבאיאשי, אחד האנימטורים הצעירים בסטודיו ג\'יבלי. למרות חששות כבדים - סרטים קודמים של האולפן שלא בוימו על ידי מיאזאקי או שותפו הותיק איסאו טקהאטה לא הצליחו בדיוק לעורר הדים (ואחד מהם - "סיפורי ארץ ים" שאותו ביים בנו של מיאזאקי, גורו, נחשב לאסון של ממש) - אבל "הלקחנים" הפתיע, והפך להצלחה ביקורתית וקופתית גדולה למדי בקיץ החולף ביפן. האם יונבאיאשי הוא יורשו של מיאזאקי? עדיין מוקדם לקבוע, אבל על פי ראיון שנערך לאחרונה עם מיאזאקי, לפחות שני אנימטורים צעירים נוספים בסטודיו ג'יבלי יקבלו הזדמנות לביים סרטים באורך מלא בעתיד הקרוב. נראה שהוא נערך ברצינות להעביר את הלפיד לדור הבא באולפן שהוא עצמו הקים.

 

 

 

אבל זה לא אומר שהוא או טקהאטה ויתרו על בימוי סרטים. טקהאטה עובד כעת על סרטו הראשון מזה למעלה מעשור - עיבוד לקלאסיקה הספרותית "סיפורו של חוטב העצים" (ספר שמוכר יותר במערב בתור האגדה על הנסיכה מהירח). ומיאזאקי שחרר רמזים לגבי רצונו לביים המשך לסרטו "החזיר האדום" - שיתרחש בזמן מלחמת-האזרחים בספרד (כלומר, כעשור לאחר עלילת הסרט הקודם).

 

ההצהרה הזו מפתיעה מאוד, בעיקר לאור התנגדותו של מיאזאקי לבימוי המשכים פחות או יותר מאז שסטודיו ג'יבלי הוקם. מצד שני, הסיפור שמאחורי הפקת "החזיר האדום" הוא די יוצא דופן בהשוואה לסרטיו החארים של הבמאי. "החזיר האדום" החל בתור סדרה של סיפורי מאנגה (קומיקס) קצרים ומשעשעים שמיאזאקי פרסם במגזין המוקדש לבניית-דגמים. מיאזאקי תכנן להפוך את הסיפורים האלה לסרט משעשע באורך 45 דקות שישמר את רוח המקור הקומיקסי, ויוקרן בטיסות של חברת Japan Airlines. מלחמת האזרחים שפרצה בבלקן (האזור בו מתרחש הסרט) בשנות ה-90 גרמה לו לשנות את אופי הסרט ולהפוך אותו לדרמה רצינית ומהורהרת באורך מלא, גם אם לא חסרים בה רגעים של הומור. בהחלט יתכן כי מיאזאקי חש שיש לו עדיין מספיק חומרי-גלם כדי לספר עוד סיפור על גיבור הסרט, מרקו.

 

עדכון: הודעות שיצאו מסטודיו ג'יבלי הבהירו כי מיאזאקי אכן מתכוון לחזור לסיפורו של מרקו ו-"החזיר האדום" - אבל לא בסרט חדש, אלא בסיפורי מאנגה חדשים. בינתיים, הסרט הבא של האולפן צפוי להיות סרט חדש של גורו מיאזאקי דווקא (למרות הרושם המאוד-שלילי שהותיר, כאמור סרטו הקודם). ומה לגבי עוד סרט של מיאזאקי האב? כרגע אין פרטים נוספים. אבל בינתיים, הזכויות להפצת "הלקחנים" ברחבי העולם כבר נרכשו - כולל בישראל! כן, הסרט מגיע גם אלינו, כנראה שעוד השנה.